Endodoncja

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zachowawczej zajmującą się leczeniem kanałowym zębów. W dużym uproszczeniu leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów korzeniowych a następnie ich wypełnienie materiałami chemicznie obojętnymi, nie drażniącymi okolicy przylegającej do wierzchołka korzenia.

Ze względu na bardzo małe rozmiary kanałów, częste zakrzywienia i rozgałęzienia, oczyszczenie kanałów bywa bardzo trudne. Im dokładniej przeprowadzone jest leczenie tym pewniejsze jest przetrwanie zęba w jamie ustnej nawet przez wiele lat.

W celu jak najdokładniejszego opracowania kanałów korzeniowych, lekarz stomatolog oprócz podstawowych narzędzi (zwanych kanałowymi) i środków chemicznych, stosuje endometr - czyli elektroniczny lokalizator wierzchołka, który pozwala na zmierzenie długości kanału oraz, w skomplikowanych przypadkach, mikroskopu endodontycznego, który umożliwia wgląd do całego kanału zęba.